Přeskočit na navigaci.
Jste zde: > Výtok

Výtok

Ve stručném úvodu se obeznámíte s výtokem, jeho konzistencí a barvou. Poté následuje uvedení jednotlivých druhů výtoků a podrobný popis. Dále tu najdete, co je to Bartholiniho žláza, čím vyniká, kde se nachází, nejčastější ženské infekce a nemoci. Kromě toho zde naleznete instrukce, při jakých potížích musí žena neprodleně navštívit svého lékaře.

Někdy během menstruace může přímo z pochvy vytékat průhledný nebo mírně zakalený výtok, který pak zanechává na dámském spodním prádle nevzhledné žlutobílé skvrny.  Existují hned dva druhy výtoků, jež jsou buďto normální anebo chorobné.

Normální výrok

Normální výtok souvisí s menstruačním cyklem a obsahuje cca padesát mililitrů tekutiny. Zpravidla pochází z děložního čípku, stěn pochvy a z Bartholiniho žláz, které se nachází ve velkých stydkých pyscích. Bartholiniho žláza se vyskytuje v oblasti ženských zevních pohlavních orgánech a je párová. Podílí se na zvlhčení samotné pochvy a vaginálním zvlhčení.

V průběhu menstruačního cyklu se množství sekretu mění. V období ovulace výtok značně zesiluje, je vodnatější a řidší. Zhruba dvacet čtyři hodin před stanovenou ovulací se výtok upraví, až je zcela čirý a vazký. A to z toho důvodu, aby pomohl spermie proniknout do děložní dutiny, přitom také usnadnil její přežití v pochvě. Po ovulaci se opět hlen změní a získá na hustotě. Tento normální výtok se může objevovat v souvislosti sexuálním zrušením či zvýšením hladiny ženských pohlavních hormonů.

Chorobný výtok

Chorobný výtok je zabarvený a páchne. Obsahuje zhruba osmdesát mililitrů sekretu. Většinou působí bolest, dráždí zevní rodidla či pochvu. Tento výtok vzniká v důsledku rozšíření infekčního onemocnění v oblasti pohlavního ústrojí. Ženy trpí nejčastěji následujícími infekcemi, jako je např. moučnivka neboli tzv. Kandidóza, bakterie Gardnerella vaginalis či mikrob Trichomonas vaginalis. Samozřejmě silný výtok může být vyvolán některými pohlavními nemoci, jako např. kapavkou a chlamydiovou infekcí. Současně je doprovází další příznaky, jako je nesnesitelné pálení při močení anebo bolest v podbřišku. Někdy se za silným výtokem skrývá mnohem závažnější onemocnění, jako např. rakovina dělohy nebo děložního čípku.

V těchto uvedených situacích by měla žena vyhledat okamžitě lékaře:

  • jestliže trvá výtok déle než týden,
  • pokud výtok doprovází horečky či bolestivé stavy břicha,
  • jakmile je výtok krvavý a nahnědlý,
  • v daném měsíci se vůbec nedostavila menstruace,
  • v případě že došlo k podráždění zevních rodidel,
  • výtok velice nepříjemně zapáchá,
  • při močení se objevily bolestivé potíže, jako kupříkladu pálení či řezání.