Přeskočit na navigaci.
Jste zde: > Problémy menopauzy

Problémy menopauzy

Na začátku se dozvíte něco o menopauze, jejích projevech či odeznění, kdy se obvykle objevují. Na konci tohoto textu jsou popsány další možné problémy menopauzy, proč k nim dochází, jaké mohou být tělesné obtíže.

Menopauza sebou přenáší nejen návaly horka, ale i pokles pružnosti či sníženou vlhkost pochvy. Obyčejně žena při návalech cítí nadměrnou horkost, někdy se objeví začervenalé skvrny na kůži. Jakmile odezní návaly, mnohdy potom pociťuje chlad a zimu. Tyto návaly přichází a odchází nepravidelně, někdy i několikrát za dvacet čtyři hodin. Často se projevují v nočních hodinách, kdy ženu mohou obtěžovat a přerušovat její spaní. Pokles pružností a suchost pochvy má především na svědomí žláza, v které se už netvoří dostačené množství sekretu.

Obvykle k tomu dochází v pozdějším stadium klimaktéria a může vyústit až dokonce k podráždění či nepříjemného pocitu při pohlavním styku.

Další možné problémy menopauzy

Mezi další fyziologické potíže se řadí otoky kotníků, bolesti hlavy, závratě, silný tlukot srdce. Má se za to, že tyto potíže vznikají následkem snížené hladiny pohlavních hormonů. Pokud má žena v menopauze normální nebo lehce sníženou hladinu hormonů, dochází u ní k výraznějším návalům a závratím. Kdežto žena s nízkou koncentrací hormonů může menopauzu procházet zcela bez potíží. Jestliže se v ženském těle sníží hladina estrogenu natolik, vede to obvykle k vyústění deprese, napětí či úzkosti. Tyto potíže samozřejmě souvisí s návaly horka.

Dnes je menopauza brána jako přirozený proces stárnutí. Musí se na ni pohlížet optimisticky a uvolněně. Pokud by žena byla pesimistická a trápila by se, může to u ní vyvolat stres a ten opět vede k tělesným obtížím, jako je např. nespavost, pocit brnění, bolest hlavy a zad.