Premenstruační syndrom
V tomto článku se dozvíte mnoho zajímavých informací, jako např. co je to premenstruační syndrom, kdy se objevuje, kolik žen je postiženo, jaký je jeho průběh, co se při něm vlastně v těle děje. Jsou zde uvedeny nejčastější jeho příznaky.
Premenstruační syndrom je v podstatě souhrn všech fyziologických, psychologických či emocionálních příznaků, které vznikají v ženském těle důsledkem hormonální nerovnováhy. Někdy se také hovoří o premenstruačním stresu či tenzi a označuje se zkratkou PMS. Obvykle postihuje až sedmdesát procent menstruujících žen či dívek. Tyto premenstruační syndromy se objevují většinou pravidelně v průběhu dvou týdnů před očekávaným menstruačním krvácením. Jak jen začne žena krvácet, okamžitě symptomy sami odezní. Po menstruačním cyklu je opět žena klidná, vyrovnaná a naprosto v pohodě. Tento průběh trvá několik dalších dní. Některé ženy trápí daleko silnější projevy, které se odborně nazývají tzv. premenstruační dysforické poruchy neboli PMDD.
Nejčastější příznaky PMS jsou následující:
- nesoustředěnost a únava,
- silnější tlak v podbřišku a křeče,
- úzkostné stavy, lehké deprese či psychické vypětí,
- nadměrná přecitlivělost,
- projevy pláče, vzteku či zlosti,
- přílišná podrážděnost a náladovost,
- žaludeční obtíže a zácpa,
- proměnlivý sexuální apetit,
- bolest kloubů a hlavy,
- objevující svalové křeče,
- intenzivnější citlivost prsou a zvýšená bolestivost bradavek,
- zvýšená potřeba odpočinku,
- otečení kotníků či prstů,
- nadýmání,
- poruchy odpočinku a spánku,
- kožní problémy,
- žízeň a neustálý hlad.
Co se vlastně v ženském těle děje? V ženském organismu probíhá hormonální nerovnováha, která přispívá k vzniku premenstruačního syndromu. Zhruba v druhé polovině menstruačního cyklu se produkuje velké množství hormonu prolaktinu a estrogenu, naopak zde chybí především důležitý hormon progesteron, který je významný v období těhotenství. Neboť zajišťuje správný průběh gravidity. Prolaktin zase podporuje růst prsních žláz, estrogen napomáhá k rozvoji či zrání samotného vajíčka.
Mnohdy hormon estrogen způsobuje nadměrné zadržování vody, kdežto progesteron tento stav opět reguluje. Jestliže se objevuje nadbytečná koncentrace estrogenu, pak se těsně před menstruací zadržuje voda v těle přibližně až osm dnů.
Ve chvílích nudy zabrouzdejte na zábavný IQ test inteligence. Při propagaci vaší firmy můžete využít službu tvorba webových stránek