Přeskočit na navigaci.
Jste zde: > Plodné období

Plodné období

Na začátku tohoto článku se obeznámíte s obdobím plodných dní, jak se projevuje, co se děje, jak dlouho trvá, jak se dá běžně zjistit u ženy plodné a neplodné období. Na konci článku jsou popsány konkrétní příznaky.

Plodnému oknu se někdy přezdívá také plodné dny. Je to určitý stav, kdy žena má tzv. biologické plodné období. U každé ženy se projevuje zcela odlišně a individuálně. Většinou se tyto plodné dny objevují těsně před ovulací a trvají zhruba dva dlouhé týdny. Pokud má žena dvaceti osmi denní menstruační cyklus, potom jsou obvykle její plodné dny v polovině druhého a třetího týdne.

Obvykle vajíčko může být oplodněno jenom v krátkém intervalu a to dokonce v kratším než je dvacet čtyři hodin. Pokud vajíčko není oplodněno, okamžitě zaniká. Kdežto spermie mají schopnost si zachovat oplodňovací schopnost delší dobu a to v rozmezí třech až pěti dnů.

Plodné a neplodné dny v průběhu menstruace

Pokud chce žena otěhotnět plánovaně, musí si nejprve vysledovat, kdy se u ní projeví plodné dny, neboť právě v té době je připravena k otěhotnění. V těchto plodných dnech se v těle ženy vytváří dokonalé podmínky. Je nutné, aby si žena přesně určila svoje plodné období. Dá se to stanovit na základě tří nejdůležitějších příznaků. Je to tedy změna bazální teploty, změna struktury hlenu a změna polohy a konzistence děložního čípku.

Bazální teplotu si musí žena měřit každý den a to brzo ráno, když je ještě v naprostém klidu. Získané hodnoty se pak zapisují do záznamového archu. Při menstruačním cyklu žena prodělává hned několik bazálních fází. Z počátku jsou teploty o něco nižší, ale jak se blíží ovulace, tak se postupně zvyšují. Někdy těsně před ovulací či v průběhu ovulačního cyklu poklesne bazální teplota. Tento moment je skutečně vhodný pro otěhotnění. Okamžitě po ukončení menstruace se pohybuje teplota zhruba okolo třicet šest a půl stupňů Celsia.

V průběhu menstruace se mění také konzistence hlenu. Zatím co v neplodných dnech je hlen obvykle hustší, v plodném období mění vzhled, je bezbarvý a daleko řidší.

Samozřejmě, že se mění i poloha a konzistence děložního čípku, který se dá snadno nahmatat v domácím prostředí. Asi uprostřed menstruačního cyklu je čípek velice měkký, usazuje se v horní části pochvy. Kdežto po několika dnech má tvrdší konzistenci, je uložen v pochvě níže, povrch děložní branky je opět uzavřený.