Přeskočit na navigaci.
Jste zde: > Ovulace

Ovulace

V tomto článku se Vám pokusíme podrobně popsat, co je to ovulace, jaký má průběh, k čemu dochází, jak obvykle končí. Dále se seznámíte s dějem, který předchází ovulaci, co se zde děje, jak se vyvíjí folikul.

Ovulace je v podstatě fáze, v níž je žena nejplodnější. Je pak dosti pravděpodobné, že otěhotní. Ovulace probíhá zhruba v první půlce menstruačního cyklu, kdy vaječníkový váček neboli folikul vylučuje hormon zvaný estrogen a to do míst, kde uzrává vajíčko. Z toho plyne, že v polovině cyklu nastává ženě ovulační fáze. Potom se zralé vajíčko samovolně uvolní a následuje přípravná oplodňovací fáze. Tento proces se uskutečňuje za pomocí luteinizačního hormonu, který je nejprve vylučován do krevního oběhu a poté do moči. Vyprázdněný folikul mění vzhled a barvu, zároveň začíná vylučovat hormon progesteron. Tento hormon je významný pro případné těhotenství. Dále neoplodněné vajíčko a tělísko odumírá, poté zaniká. Načež odchází z těla ven ve formě krvácení.

Předcházející ovulační děje

V rozmezí čtyřiceti až devadesáti dnech před samotným cyklem dojde v ženských pohlavních orgánech k vyčleněním zhruba dvacet folikulů. Tyto folikuly velmi reagují na množství hormonů FSH a LH. Poté započne jejich růst a zrání. Ve skutečnosti dochází k tomu, že pouze jediný folikul přežije a dále se vyvíjí. Právě u tohoto folikulu se tvoří estrogeny, díky nimž vajíčko úplně vyzrává. Zpravidla tento proces nastává asi čtyřicet hodin před ovulací. Jakmile hladina estrogenů dosáhne určitou úroveň, dochází potom k vyplavení luteinizačního hormonu. Posléze se spouští samotný ovulační proces, k němuž dochází přibližně za osmnáct hodin. Občas se stane také situace, že dozraje několik folikul současně, potom se jedná o vícečetné těhotenství.