Přeskočit na navigaci.
Jste zde: > Menstruační etapy

Menstruační etapy

Menstruace se dá rozdělit do několika etap, které jsou následující:

  • První menstruační etapa probíhá už rozmezí prvního a pátého dne. V této době se odlučuje jak sliznice, tak i neoplodněné vajíčko, které pak odchází z těla ven za projevu krvácení. Ovšem nejprve musí projít děložním hrdlem a pochvou. Obvykle žena krvácí zhruba dva dny, někdy pět a více dní.
  • Druhá menstruační etapa se uskutečňuje v šestém až jedenáctém dni. V této etapě se obnovuje děložní sliznice, narůstá do požadované velikosti a to zejména v důsledku zvýšené hladiny estrogenů, které začíná produkovat podvěsek mozkový neboli hypofýza společně s vaječníkem. Tato fáze se odborně nazývá folikulární, kde tzv. dominantní folikul se zvětšuje, produkuje hormony a uvnitř dozrává vajíčko. Rovněž se zde vytváří hlen, který usnadňuje v ovulační fázi samotné oplodnění. Díky tomu se podaří spermii lépe proniknout k vajíčku. Dále tu probíhá otevírání a zkracování děložního hrdla.
  • Třetí menstruační etapa je realizována tzv. ovulací a běžně trvá od dvanáctého do čtrnáctého dne. Nečekaně se zde zvyšuje hladina LH hormonů. Posléze jeden folikul se přetrhne a uvolní vyzrálé vajíčko z vaječníku, což fakticky zpustí samotnou ovulaci. Potom zralé vajíčko putuje do vejcovodu a odtamtud zase do dělohy. Během své cesty může splynout se spermií a dojde ke zplození nového lidského embrya. Oplodňovací fáze činí přibližně dvanáct až dvacet čtyři hodin. Mnohdy se dokonce uvádí, že trvá třicet šest hodin, poté vajíčko ihned zanikne.
  • Čtvrtá menstruační etapa je nejdelší a průměrně trvá třináct dní. Nazývá se sekreční fáze neboli luteální. Všichni ji ale známe pod označením předmenstruační fáze. Jakmile vajíčko opustí vaječníky, potom se folikul uzavře a za okamžik se přemění na žluté tělísko (corpus luteum). Dochází zde k tomu, že hladina estrogenu se pomalu snižuje, kdežto hormon progesteron se v těle velmi zvyšuje. Tento progesteron působí velmi příznivě na růst děložní sliznice, která zesílí na tolik, že bude schopna ochraňovat a vyživovat lidský zárodek. Pokud vajíčko neprojde oplodněním, žluté tělísko se zmenší doté míry až úplně scvrkne. Vzápětí klesá hladina progesteronu. Následkem toho dochází ke zmenšení velikosti děložní sliznice a krevních cév. Průtok krve se sníží a silná vrstva sliznice zaniká, nakonec projde fází vyplavením. Poté nastává opětovný menstruační cyklus.