Přeskočit na navigaci.
Jste zde: > Menstruační bolesti

Menstruační bolesti

V tomto článku je zcela jasně a srozumitelně vysvětleno, jak se projevují tyto menstruační bolesti, proč vůbec vznikají, co je doprovází, jak asi zhruba trvají, jaké jsou běžné bolesti při menstruaci, jaké mohou být možné komplikace.

Menstruační bolesti se dostaví nečekaně a to v nevhodnou dobu, kdy to žena nejméně čeká. Mohou mít různou intenzitu a sílu. Lékaři nemají dosud jasnou představu, jaké jsou skutečné příčiny menstruačních bolestí. Je velice pravděpodobné, že se na nich zejména podílejí křečovité stahy děložních svalů, látky ze skupiny prostaglandinů apod. Křeče v podbřišku nejčastěji vznikají v opakovaných etapách a dokonce mohou být doprovázeny nepříjemnými bolestmi beder, nevolností, zvracením, pocity plnosti žaludku a střev. Často těsně před menstruačním krvácením zasáhne ženu silná nesnesitelná bolest, která je skutečně velmi intenzivní, a může trvat až dvanáct hodin.

Pokud se ženy stravují nezdravě anebo mají nedostatek pohybu či se dokonce potýkají s obezitou, mohou se u nich menstruační potíže ještě zhoršit.

Běžné bolesti při menstruaci

Na začátku menstruace trápí ženu obvykle mírné až středně silné bolesti, které přetrvávají asi dva dny. Poté sami zmizí. Jestliže tyto bolesti neustávají, doporučuje se obrátit se na lékaře a zkonzultovat případnou léčbu.

Možné komplikace

Neobyčejně silné a bolestivé krvácení v každém případě nezanedbejte, zajděte si s tím k lékaři. Neboť pokud jste navíc těhotná, může u vás proběhnout k samovolnému potratu. Potom nejspíš budete potřebovat kyretáž, což je speciální operační zákrok, který odstraní veškeré pozůstatky po embryu a vyčistí důkladně děložní dutinu.

Jestliže má žena dlouhou dobu tuto silnou krvácivou menstruaci, může u ní časem dojít ke vzniku anémie neboli chudokrevnosti. Tato nemoc se dá jednoduše zjistit přímo z rozboru krve a běžně se léčí pravidelným podáváním železa. Daleko příhodnější je však zkusit ovlivnit průběh samotné menstruace a stanovit příčinu silné krevní ztráty.